Čtvrteční zápasy rozhodly o další pravděpodobné konečné... například Anglie

19. 06 2014

Po neslavné misi úřadujících mistrů světa se mohli ve čtvrtečních zápasech přiblížit k jistotě setrvání na šampionátu další z týmů. Jiní, především Angličané, Řekové a Japonci museli zabrat, Kolumbie nebo Pobřeží slonoviny si mohly s přihlédnutím k dalšímu duelu zajistit postup do dalších bojů.

Prvním duelem byl zápas ve skupině C Kolumbie s Pobřežím slonoviny. Oba týmy v prvním zápasu získaly tři body a výhra by je nyní přiblížila k postupu. Oba týmy začaly velmi opatrně a na skóre to bylo znát. V prvním poločasu žádný gól nepadnul. Druhá půle však přinesla oživení a branky se dostaly do ohrožení na obou stranách. V rozmezí 64. a 73. minuty se strhla přestřelka, při které více hráli reprezentanti Pobřeží slonoviny, ale první dva góly si připsala Kolumbie, nejdříve Rodriguez a po brejku se trefil i Quintero. Gervinho stačil po krásném sólu a chybě kolumbijského brankáře korigovat střelou na bližší tyč stav na 2 : 1, ale i přes další tlak se už Slonům nepodařilo vyrovnat. Nepomohla ani účast Didiera Drogby v 2. půli na hrotu, byli jsme navíc svědky několika pokusů o zdržování a je s podivem, že sudí nenastavil více, jak 4 minuty. Dokud se za hraná ošetřování a následná náhlá uzdravení nebudou rozdávat tresty, budou podobné závěry stále stejně stupidní. Kolumbie se tímto dostala blízko k postupu, Pobřeží slonoviny může ještě složit reparát v posledním utkání.

Dalším utkáním byl duel poražených týmů ve skupině D Uruguaye a Anglie. Oba týmy byly považovány za favority a případná porážka i v druhém utkání na šampionátu by je poslala téměř jistě domů. Cavani a Suárez nejsou pro Angličany neznámou a jistě si uvědomovali jejich palebnou sílu již před zápasem. Začátek utkání rozhodně nebyl tak opatrný a Uruguay byla aktivnější. V 9. Minutě Godín zahrál rukou a Rooney z trestného kopu jen těsně minul. V 15. Minutě pro změnu Hart stačil pouze pohledem kontrolovat střelu nad břevno své brány. 29. Minuta znamenala další nebezpečí pro Harta a Jihoameričané byly stále častěji u míče. 31. Minuta zatřásla tyčí  branky Uruguaye po hlavičce, kterou Rooney usměrňoval po trestném kopu. O osm minut později ukázala obava Angličanů ze dvojice Cavani Suárez oprávněnou, neboť právě druhý jmenovaný po centru toho prvého překonal Harta a Uruguay se ujala vedení 1 : 0. Albion bil na poplach….Druhý poločas však od počátku rozhodně nevypadal na obrat v zápasu, Angličané tahali za kratší konec provazu, i když i oni v 54. minutě zahrozili. Na hřišti se začalo jiskřit, docházelo k důrazným soubojům po celé ploše, nic nebylo rozhodnuto. 68. minuta přinesla žlutou kartu Gerardovi. Iniciativa pomalu přecházela na kopačky evropského týmu, skóre se však neměnilo až do 75. minuty, kdy se konečně poprvé v historii své účasti na světových šampionátech podařilo dál gól Rooneymu a vyrovnat stav na 1 : 1. Tento výsledek však nebyl pro ani jeden tým dobrým řešením. Drama pokračovalo. 85. minuta a Suárez poslal zpáteční letenky anglickému fotbalovému svazu v černé obálce. Po úniku z pravé strany prostřelil nešťastného Harta a odpověděl na otázku, proč je tak cenným pro své mužstvo a je jedno, ve kterém hraje. Vzápětí byl vystřídán a z lavičky sledoval už jen marné pokusy Anglie o korekci výsledku. Konečný stav 2 : 1 pro Uruguay a Gerardova parta pravděpodobně nepostupuje. Její šance je pouze teoretická.

Noční duel zkompletoval sérii druhých zápasů ve skupině C. Oba týmy, Japonsko i Řecko svá první utkání prohrály a případná prohra by jednoznačně přiblížila jejich odjezd domů. Na hřišti se potkávají dva styly. Ofenzívní Japonci jsou vždy trochu neznámou, řecká defenzíva je známá již po několik let a množství vstřelených gólů z jihoevropských kopaček je úsměvné. A optavdu se teorie o neschopnosti Řeků vstřelit branku potvrdila. Japonci pro změnu nebyli schopni využít početní převahy po vyloučená řeckého kapitána již v v 1.poločasu dostal červenou Katsuranis. Ani velký tlak japonských kamikadze v závěru nepomohl a remíza 0 : 0 dává oběma týmům ještě šanci na postup.